صفحه اصلی فید ارتباط با ما
فارسیالعربیهEnglish

   

شفقنا

غرب پیشرفت کرد، جهان اسلام عقب گرد!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، ایشان در مصاحبه سال 91 خود با شفقنا در همین ارتباط می گوید:

مسلمانان تا زمانی که سعه صدر داشتند مرکز جذب دانش و تولید علم و فن بودند ولی وقتی تنگ‌نظری ها و تعصبات بخشی در جهان اسلام جای سعه‌صدر را گرفت، مجالس مناظره به هتاکی، حذف و تکفیر تبدیل شد چرا که اگر عوامل انحطاط درونی نبود، جهان اسلام فشار مغول و جنگ صلیبی را به نفع خود پایان می داد.


چرا جمهوری اسلامی، دیکتاتوری صالحان نیست؟

یعنی آن ایده حضرت امام، توسط ایشان برای مردم تشریح  و صورت بندی شد، و در واقع بسیاری از مردم به مبنای همان تفسیری که استاد مطهری ارائه کرد به نظام جدید، رای مثبت دادند و آن را پذیرفتند. لذا اگر بخواهیم بدانیم که مردم به چه چیزی رای داده اند و در آن زمان چه تصوری از جمهوری اسلامی داشته اند، قطعا باید توضیح و تبیین استاد را به عنوان «ملاک» قرار دهیم. جایگزین کردن دیدگاه های افراد دیگری که آن روزها نام و نشانی از آنها نبود، یک خیانت آشکار به آرمان های تاریخی امام و ملت است.


خیانت آشکار و آزاد به جمهوری اسلامی!

یکی از بهترین راه ها برای درک صحیح آراء حضرت امام، کندوکاو در نظرات شهید مطهری است. ولی مهم تر از این دو نکته این است که در هنگام رفراندوم جمهوری اسلامی یعنی دهم فروردین 58، استاد مطهری در تلویزیون جمهوری اسلامی حضور یافت، و برای مردم توضیح داد که جمهوری اسلامی، یعنی چه؟ یعنی آن ایده حضرت امام، توسط ایشان برای مردم تشریح  و صورت بندی شد، و در واقع بسیاری از مردم به مبنای همان تفسیری که استاد مطهری ارائه کرد به نظام جدید، رای مثبت دادند و آن را پذیرفتند.

فتوای نمایش چهرۀ پیامبر(ص) در سینما

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، متن کامل این پرسش و پاسخ به نقل از شفقنا بدین شرح است:


انتقاد هاشمی از جنگ سرد ایران و عربستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی گزیده مصاحبه ایشان با شفقنا بدین شرح است:

با هر نگاهی که بخواهیم جهان اسلام را مورد بررسی قرار دهیم، ایران و عربستان جزو بزرگترین و مهمترین کشورهای اسلامی هستند. از لحاظ جغرافیایی، هر دو کشور در یکی از سوق الجیشی‌ترین مناطق جهان قرار دارند که از دو سو به آب های دریایی راه دارند.

از لحاظ منابع انرژی، هر دو کشور در نفت و گاز مقام اوّل و دوّم را دارند و از لحاظ جمعیت، پرجمعیت‌ترین کشورهای اسلامی هستند. از لحاظ سیاسی، هر دو کشور مطمع نظر غرب و شرق بودند و هستند .


نقش حوزه ها در مسیر آینده نظام چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، گزیده بخش پایانی گفتگوی پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه ( شفقنا ) با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدین شرح است :


نگذاریم مکتب اهل بیت(ع) به افراد منحصر شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ؛ متن کامل قسمت پانزدهم پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه ( شفقنا ) با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدین شرح است  :


تشکیل شورای فقهی ضرورت زمانه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی  ؛به نقل از پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه ٰ  بخش چهاردهم پاسخ های رئیس مجمع تشخیص مصحت نظام به سوالات شفقنا بدین شرح است  :


هم فقه تخصصی می خواهیم هم تقلید تخصصی

hashemirafsanjani.ir -  آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش سیزدهم مصاحبه مکتوب و تفضیلی با پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه (شفقنا) به بیان دیدگاههای خود در رابطه با ضرورت فقاهت و تقلید تخصصی و برخی مصادیق آن پرداخت که متن کامل آن بدین شرح است  :


امام پرچم متحجران را پایین کشیدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ؛ متن بخش نهم مصاحبه پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه ( شفقنا ) با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدین شرح است  :

ابداعات و نوآوری‌های نظرات و فتاوای امام (ره) آنقدر زیاد است که فهرست همه آنها در این مقاله نمی‌گنجد. یکی از مراجع محترم، اخیرا به اینجانب گفتند که در بررسی‌های خودشان به بیش از یکصد مورد نوآوری در فتاوای امام برخورده‌اند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه به موارد و نمونه هایی از نوآوری‌های بنیادی امام خمینی (ره) اشاره می کند: