"ناگفته هایی از 3 انتخابات 84، 88 و 92"

"ناگفته هایی از 3 انتخابات 84، 88 و 92"

در کتاب ناگفته های انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 با عنوان "درخشش زیر تیغ تخریب"، عناوینی همچون هاشمی خاکریز اول، کژراهه، این کدام اسلام است؟، اعتراف کنیم، حدیث مکررمظلومیت و تروریسم انتخاباتی به چشم می خورد

hashemirafsanjani.ir - فروش 3 جلد کتاب از ناگفته های 3 انتخابات 84، 88 و 92 در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی به مناسبت سالگرد حماسه 24 خرداد آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، کتابهای درخشش زیر تیغ تخریب، صراحت نامه و گزارش یک جشن با محوریت بررسی نقش آفرینی ایشان در 3 انتخابات سالهای 84، 88 و 92 در بسته ویژه ای عرضه شده است.

در کتاب درخشش زیر تیغ تخریب، ناگفته هایی از انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 با عنوان "درخشش زیر تیغ تخریب" عناوینی همچون هاشمی خاکریز اول،  کژراهه، این کدام اسلام است؟، اعتراف می کنیم ، حدیث مکرر مظلومیت و تروریسم انتخاباتی به چشم می خورد.

در کتاب صراحت نامه با محوریت موضوع انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 با عنوان" صراحت نامه" عناوینی همچون چرا به رهبری نامه نوشتم؟، هدف احمدی نژاد در مناظرات حراج تاریخ انقلاب بود، ولایت فقیه مدافع فحاش نمی خواهد و دیر یا زود همه چیز روشن خواهد شد، به چشم می خورد.

در کتاب گزارش یک جشن نیز با محوریت انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 با عنوان " گزارش یک جشن"  نیز عناوینی همچون بخاطر مردم آمدم نه شورای نگهبان، اصل احراز صلاحیت مردم هستند، دو لحظه تاریخی در زندگی هاشمی، چرا هاشمی گفت به روحانی رای می دهم و مجموعه ای از پیام ها و نامه های علماء و مردم به هاشمی درپی ردصلاحیت ایشان آمده است.

این 3 جلد کتاب هم اکنون به قیمت ده هزار و دویست تومان در فروشگاه اینترنتی پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی به آدرس hashemirafsanjani.ir/shop قابل خریداری است.

 

, , , , ,

در همین رابطه بخوانید:

«صراحت هاشمی» برای مصلحت مردم

«صراحت هاشمی» برای مصلحت مردم

بازخوانی مجدد بخشهایی از این مصاحبه در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در حالی که بیش از 3 سال از انجام آن می گذرد و متن کامل آن هم در سایت ماهنامه مدیریت ارتباطات قابل مشاهده است آنقدر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت که یکی از روزنامه های صبح پنج شنبه 11 مهر 92 عکس و تیتر یک و روزنامه کیهان یادداشت روز یکی از روزهای اول هفته خود را به آن اختصاص داده و

hashemirafsanjani.ir   امیرعباس تقی پور* - این روزها که بحث رابطه یا تداوم عدم رابطه با آمریکا بسیار داغ شده است بسیاری از رسانه ها به بازخوانی مجدد مصاحبه معروف آیت الله هاشمی رفسنجانی با ماهنامه مدیریت ارتباطات در تیر ماه 1389 پرداخته اند که بعدها و پس از معطلی یکساله در وزارت ارشاد دولت دهم با نام کتاب صراحت نامه به بازار نشر آمد. در بخشی از این مصاحبه که پس از جریانات سال 88 انجام شد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید که امام (ره) مخالف شعار مرگ بر آمریکا بود.

بازخوانی مجدد بخشهایی از این مصاحبه در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در حالی که بیش از 3 سال از انجام آن می گذرد و متن کامل آن هم در سایت ماهنامه مدیریت ارتباطات قابل مشاهده است آنقدر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت که یکی از روزنامه های صبح پنج شنبه 11 مهر 92 عکس و تیتر یک و روزنامه کیهان یادداشت روز یکی از روزهای اول هفته خود را به آن اختصاص داده و حتی موضع گیری موافق و مخالف برخی از مقامات را برانگیخت.

تمایل به کناره گیری از قدرت در روزهای پس از انتخابات سال 88، دلایل و انگیزه نوشتن نامه به مقام معظم رهبری تنها چند روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 88، مناسبات ایشان با رهبری بعد از انتخابات سال 88، نظر آیت الله در مورد مناظرات معروف نامزدهای ریاست جمهوری آن سال، کارکرد رسانه ها و ماهواره و اینترنت، دانشگاه آزاد اسلامی، زندگی شخصی و...از جمله محورهای این مصاحبه بود که در آن روزهای حساس مورد توجه قرار گرفت و امروز هم این بخش از مصاحبه که مربوط به شعار مرگ بر آمریکا و نظرات ایشان و نقل قول از حضرت امام خمینی(ره) در این مورد است، مورد توجه قرار گرفته است.

نکته جالب توجه این است که  بعد از گذشت بیش از 3 سال تازه مشخص می شود که چرا آیت الله هاشمی رفسنجانی در هنگام  خداحافظی بعد از انجام مصاحبه در سال 89 به ما - مصاحبه کنندگان- گفتند: این مصاحبه یکی از بهترین ها و بلکه بهترین مصاحبه من تا کنون بوده و حتماْ ماجرای این مصاحبه را در کتاب خاطراتم می نویسم.

متن کامل این مصاحبه توسط دفتر ایشان ضبط شد. مصاحبه بعد از پیاده سازی برای ایشان ارسال شد تا نقطه نظرات نهایی خود را اعمال کنند که تغییرات در مجموع ناچیز بود.از آن تاریخ تا امروز بسیاری از رسانه ها به دفعات و متناسب با شرایط روز، به انتشار بخش هایی از این مصاحبه پرداخته و واکنش های بسیاری از مسؤولین نظام را برانگیخته است.

همانگونه که در مقدمه کتاب صراحت نامه آورده ام هنوز هم اطمینان دارم که مصاحبه ما با آیت الله هاشمی رفسنجانی، یک مصاحبه فنی بود و  تداوم انتشار ماهنامه در ماه‌های بعد ثابت کرد مصاحبه‌هایی که در این ماهنامه منتشر شده و می‌شود، فارغ از جهت‌گیری سیاسی خاص و همسو با مرام نشریات مستقل، با هدف ابهام‌زدایی و افزایش آگاهی مخاطبان صورت می‌گیرد. همچنین وفاداری گروه مصاحبه کننده به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و به آنچه در حوزه رسانه خوانده یا تجربه کرده بودند، باعث شد این مصاحبه، جذاب و ماندنی از آب درآید. البته از همراهی ایشان در ارائه پاسخ های غیرکلیشه ‏ای به سؤالاتی که برای اولین بار از ایشان پرسیده و منجر به انتخاب تیتری تأثیرگذار شد، نباید چشم پوشید.

معتقدم آیت الله هاشمی رفسنجانی در "صراحت نامه"، الگویی بارز را در زمینه مصاحبه بر مبنای دیالوگ و شفاف سازی تاریخی از سوی مسئولین ارشد کشور را پیش روی فضای رسانه ای و افکار عمومی کشور قرار دادند که البته این امر مسبوق به سابقه است.

برای مثال، روزنامه کیهان نیز مشابه آن را در سال 1382 و در مصاحبه ای 16 ساعته تحت عنوان " بی پرده با هاشمی رفسنجانی" تجربه کرده بود که همین موضوع اعتراض امروز برخی به مصاحبه مورد نظر را تا حدود زیادی ناموّجه جلوه می دهد..

شاید وقت آن رسیده باشد به تأسی از رهنمود‌های بزرگان کشور مبنی بر لزوم چند صدایی وجدی گرفتن کرسی های آزاد اندیشی، برخی فعالان محترم رسانه ای، صدایی غیز از صدای خود را هم بشنوند.

*مدیر مسئول ماهنامه مدیریت ارتباطات

روایت متفاوتی از صراحت نامه هاشمی

روایت متفاوتی از صراحت نامه هاشمی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، ایشان در بخش متفاوتی از این کتاب آورده اند:

...شعار مرگ بر فلانی را نمی‌پسندم. مرا یک اصل قرآنی به این روحیه رسانده است. قرآن از زبان خداوند به مسلمانان صدر اسلام که به بت‌ها فحش می‌‌دادند – بت که مهم نیست - می‌‌گوید: «حق ندارید به بت‌های آنها فحش بدهید؛ و لا تسّب الذین یدعون من دون الله» می‌‌فرماید: «بت‌ها را سب نکنید، چون آنها هم متقابلاً به خدا بد می‌‌گویند و باعث گمراهی بیشتر آنها می‌‌شوید.

hashemirafsanjani.ir   -  آیت الله هاشمی در کتاب " صراحت نامه " به بیان ناگفته هایی از وقایع سالهای اخیر کشور پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، ایشان در بخش متفاوتی از این کتاب آورده اند:

...شعار مرگ بر فلانی را نمی‌پسندم. مرا یک اصل قرآنی به این روحیه رسانده است. قرآن از زبان خداوند به مسلمانان صدر اسلام که به بت‌ها فحش می‌‌دادند – بت که مهم نیست - می‌‌گوید: «حق ندارید به بت‌های آنها فحش بدهید؛ و لا تسّب الذین یدعون من دون الله» می‌‌فرماید: «بت‌ها را سب نکنید، چون آنها هم متقابلاً به خدا بد می‌‌گویند و باعث گمراهی بیشتر آنها می‌‌شوید.

...به هر حال موافق نبودیم که در مجامع عمومی مرگ کسی را شعار دهیم. مثلاً در اجتماعات ما «مرگ بر بنی صدر» شعار داغ مردم بود که در نماز جمعه خواهش کردم که نگویند.«مرگ بر بازرگان» بهم بود که خواهش کردم، نگویند. «مرگ بر شوروی» بود که گفتم الان با شوروی مشکل آن چنانی نداریم. درباره آمریکا هم گفته بود...

...عمده مشکلات کشورها و جوامع بشری در جهل است و رفع جهل وظیفه رسانه، کر و کور کردن مردم ظلم بسیار بزرگی است،انقلاب اسلامی چون براساس تعالیم اسلام بنا نهاده شده آن‌قدر محتوا دارد که اگر واقعیت‌ها بدون رنگ و لعاب دروغین به مردم گفته شود،حتی پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی هم  به آن علاقه‌مند می‌‌شوند، آنگونه که در زمان مبارزه و در دوران پیروزی و تثبیت همه کارهای ما با مردم بود.

.. درباره کار رسانه ای انقلاب و نظام  باید اولاً واقعیت محیط و مخاطب‌ را بشناسیم. ثانیاً حرف‌هایی که مخاطب را فراری بدهد، نگوییم و حرف‌هایی بزنیم که وجدان طرف را قانع کند. البته اگر کسی خودش عقیده‌ای دارد، حرف‌های خودش را هم در آن قالب می‌تواند در بیاورد.ما توقع نداریم بی‌بی‌سی بیاید سیاست کشور خودش را فراموش کند. سیاست آن کشور را در هر برنامه‌ای می‌بینید،حتی سیاست استعماری‌اش را. با شیوه‌ای حرفهای خود را در مغز مردم جا می‌کند. ما باید با دانش روانشناسی، جامعه‌شناسی و پیش‌بینی آینده آشنا باشیم. الان خیلی چیزها در اطلاع‌رسانی شرط است...

...شرایط امروز هم مثل 30 - 40 سال پیش نیست، در گذشته وقتی اعلامیه‌ای پخش می‌کردیم، تنها خودمان می‌دانستیم و چند نفری که اعلامیه به دست آنها می‌رسید. به تعداد اعلامیه‌ای که بین مردم پخش می‌کردیم، زندانی می‌دادیم، مردم خبر نداشتند که چه می‌گذرد. ما به روستاها و شهر می‌رفتیم و دو سه روز سخنرانی می‌کردیم و ما را می‌گرفتند و به قم یا زندان می‌فرستادند.

....الان این گونه نیست. اگر کسی حرف کوچکی بزند یا در خیابان حرکت کوچکی بکند، کسی آن طرفتر فیلمبرداری می‌کند و همه سایت‌ها و تلویزیونهای دنیا می‌گذارند. اگر ما رسانه‌های خود را ببندیم و مردم خبرهایشان را از رادیو بی بی سی یا آمریکا بگیرند، خوب است؟

...باید بگویم اصولاً جامعه ما به خاطر سنتی بودنش و گرفتاری های ناشی از وجود خشکه مقدس‌ها همیشه چند گام از دانش و علم عقب بوده است. البته اسلام برعکس است. اسلام در یک دنیای جاهلی صرف آمد و موتور توسعه و علم و دانش شد که حتی بعداً اروپا و مناطق دیگر را احیاء کرد. ما درست برعکس شدیم. الان دنیای اسلام تقریباً عمدتاً به این صورت است و در ایرانِ ما هم همین وضع است. مثلاً همین رادیو، یادم می آید زمانی که برنامه های رادیو در ایران شروع شد، بعضی‌‌ها تحریم کرده بودند. روزنامه هم همین‌طور.

...وقتی در مورد اصحاب رسانه و آگاهی‌بخشی‌ها بحث می‌کنید، معلوم است هر مدیری باید همتش این باشد که واقعیت‌ها را اولاً خودش بفهمد، بعد واقعیت‌ها را به دیگران منتقل کند و هر کسی در سطح مسئولیتش عالم باشد. به جز اصحاب رسانه و ابزار تعلیم و تربیت و ابزار اطلاع‌رسانی چه‌ چیزی این کار را می‌تواند انجام دهد؟. در هر زمانی وسیله‌ای برای اطلاع‌رسانی بوده، از بیان شفاهی گرفته تا الان که به دیجیتال و الکترونیک رسیده که فقط با فشار یک دکمه، میلیاردها اطلاعات در یک ورقه کوچکی که چیزی مثل سوزن و سنجاق است، ذخیره می‌شود.

...هرچه این ابزارهای اطلاع رسانی  پیشرفت می‌کنند، ما باید بیشتر به ابزارها توجه کنیم. نیروهایی که وظیفه آنها اطلاع‌رسانی است، باید بسیار مورد توجه باشند. مدیر هر چه از اوضاع تحت قلمرو خود آگاه‌تر باشد، موفق‌تر است. از آن‌ طرف نیروهای تحت قلمرو هم هرچه آموزش‌دیده‌تر و مطلع‌تر باشند، موفق‌ترند. مردم جامعه‌ای‌ هم که می‌خواهیم به آنها خدمت کنیم، اگر آگاه باشند، نمی‌توان فریبشان داد.